Bytový designer - moderní byt

Vybavení v bytě dle vlastního vkusu, stylu a potřeb z něj dělají ten pravý domov, do kterého se rádi těšíme. Pokud skutečně toužíme po moderním bytě, musíme se držet základních trendů současnosti.

Koupě vlastního bytu jste s úspěchem zvládli, nyní se těšíte příjemným povinnostem a to vše vybavit. Alespoň se tak zprvu akce může zdát. Jenže chcete-li si ponechat něco z původního bytu a přitom koupit nové vybavení, můžete se setkat se spoustou řešení, ale žádné kloudné. Anebo se vám zdá, ale další osoba, kterou si na ohodnocení zařízeného interiéru pozvete, vaši původní snahu zcela zbortí. Nemusíte sít obavy z vlastního selhání. Každému vše nejde tak, jako znalému profesionálovi. A to je důvod, proč si právě jej na řešení interiéru pozvat.

Služba bytového designéra

U nás jde o poměrně novou profesi a nabízenou službu běžným občanům. V západních státech však takový** bytový designér** funguje úspěšně po léta. Může vám připadat, že již více, než máte v hlavě vy, takový** designér** nevymyslí. Tak si ho zkuste do bytu pustit, a uvidíte, jak budete z jeho návrhů mile překvapeni. Většina projektantů na řešení interiéru si nejprve musí místo prohlédnout, zakomponovat do plánů přání a potřeby uživatele, tedy majitele bytu, či toho, který bude v bytě bydlet a poté sestaví několik návrhů, obvykle na PC, které vám představí. Vše s vámi zkonzultuje, představí materiály, které budou použity, také jejich výhody i nevýhody, ať se můžete rozhodnout, zda je pro Vás takové řešení vhodné, či upřednostníte jiné. No a samozřejmě, každý správný designér vám oznámí, kolik za tu či onu parádu zaplatíte.

Moderní byt

A jak dnes vypadá takový správný** moderní byt? Co jsou hlavními principy **moderního bydlení a co je oblíbené a navíc velice praktické?

Barvy

Dříve médii profláknuté tvrzení, že tak zvaně tmavé místnosti, tedy ty, kam je dopad denního světla a slunečních paprsků slabý až téměř nulový, musí být vymalovány světlými a teplými barvami, je dnes díky moderním technologiím pasé. Světlo na teplo můžete „vykouzlit“ i ve sklepení, jenže je nutné vědět, jak na to. Ale zpět pouze k našim barvám, které řešíme. Například o modré se říká, že je to studená barva. Jenže copak azurová modř, kterou známe z katalogů cestovních agentur, kde v nabídce těch nejluxusnějších zájezdů, jsou uveřejněny fotografie sněhově bílých písků v kontrastu s právě zmíněnou modří. Navíc, pokud modrou, a to jakoukoli,** doplníme jinými,** zejména „teplými“ barvami, tapetou či velkou fotografií, hned vypadá srdečněji. Aktuálními trendy jsou více barevné stěny, tady nemusí být všechny stejné, jak tomu bylo v minulosti a již vůbec se neužívá klasický válečkový vzor. Naopak, jednoduché tvary, motivy a barvy jsou trendy.

Nábytek

Toužíte-li po nábytku moderním, pak věste, že i zde je vsazeno na jednoduchost. Tvary většinou hranaté, jednoduché, bez ozdob. Čím méně nápadný, tím lepší. Pozornost se věnuje důležitým doplňkům, jako jsou nepostradatelné lampy, všemožné tvary a velikosti váz, obrazy, respektive fotky, polštáře, prostírání, nádobí nebo kusové koberce. O tom ale později. Nyní se zaměřme pouze na klasický nábytek. Moderní pohovka je hranatá, jakoby složená z jednotlivých kostek. Lidem často připomíná velké molitanové kostky, ze kterých si v mateřských školkách stavěli hrady a jiná opevnění. Zde však o obyčejný molitan nejde, pohovka je jak měkká, tak pevná. V barvách opět vede jednoduchost, a tudíž si zde místo najde jednobarevnost. Pokud se vám gauč zdá až příliš jednoduchý, doplňte ho barevnými polštáři a uvidíte, jak hned oživne. Například čokoládově hnědá pohovka, kterou doplňují sytě žluté, fialové a zelné polštáře je naprosto dokonalá. V těchto barvách pak slaďte i zbytek a do vašeho obýváku naleznou rádi cestu mimo vaše nohy, i vaši známí a to opakovaně.

Ložnice

Pokud se ze společenských místností odebereme do ryze soukromých a to do ložnice, která by měla sloužit** k odpočinku**. To znamená, že by zde měl být nábytek, výhradně k tomu určený. Hlavní je samozřejmě postel, někdo má i křeslo, nebo oblíbenou lenošku a také noční, odkládací stolek. Protože postel je v ložnici „to hlavní“ měla by tak také vypadat. Nebojte se ji umístit do středu místnosti, zanechte obav z velkých, vysokých postelí a posázejte je klidně kopou** polštářů**. Pohrajte si se závěsy, záclonami, kombinujte barvy. Pokud již byla řeč o vysokých postelích, tak pamatujte na to, že čím je postel vyšší, tím se z ní lépe stává. Ideál je postel vysoká do půli vašich stehem, respektive „pod zadek“. Tento trend k nám přišel poměrně nedávno, ze západních zemí, kde jsou vysoké postele běžné. Většinou je to dáno minimálně dvěma, na sebe položenými matracemi.

Úložné prostory

Dnešními trendy jsou prázdné stěny, malé, nízké odkládací stolky, no prostě již žádné stěny plné skříněk, prosklených prostor pro nádobí, které jste ani nepoužívali, jen je jednou až dvakrát do roka vyndali, vyleštili a opět uložili pro jistý obdiv vašich návštěv. Tomuto je konec. Jenže říkáte si, kam dát všechny potřebné věci? Co oblečení a tak podobně? Nejvhodnější jsou šatny, a místnosti na podobné věci určené. Pokud však nemáte nejnovější byt (kde jsou šatny již běžné) jsou tu pro vás velké, vestavěné a přitom nenápadné skříně. Věnujte jim například v** ložnici**, celou stěnu. Povrch posuvných dvířek pak zvolte dle svého vkusu. Mohou být jak jednobarevné, nenápadné, na sytých a velice nápadných barev kombinovaně, anebo s lehkým vzorem. Pokud navíc na jedny z dvířek necháte nalepit zrcadlo, využijete celou vestavěnou skříň jako šatnu.

Kuchyně

V** kuchyni** je snad dovoleno téměř vše. Základem je opět jistá jednoduchost, ale prakticky každá kuchyňská linka je dnes originál. Lidé podlehli kouzlu kuchyní na míru, kdy si vše namyslí tak, jak jim nejlépe vyhovuje a jak co potřebují. Avšak i zde jsou jisté prvky, které většina využívá. Tak například že dolní část se skládá namísto ze skříněk, z šuplíků a dvířka se umisťují do horní části kuchyňské linky. Je to lepší pro přehled a nemusíte se tolik ohýbat. Dále se využívá pokrytí všech dvířek v jednom stylu, to znamená, že lednice, myčka na nádobí apod. jsou nenápadné a zcela zakomponované do kuchyně.

Doplňky

Jak už bylo výše uvedeno, výrazné doplňky tvoří ten správný styl a dodávají bytu šmrnc. Téměř v žádné místnosti by neměla chybět lampa a jiné svítidla, než je základní. Vždy pamatujte na řádné osvětlení u zrcadla. Vázy a v nich jak umělé květiny, nebo jiné, barevné dekorace vytvoří z prázdného koutu úchvatný obrázek. Barevné voňavé svíčky zas vytvoří jistý nádech celé místnosti. Polštáře všech možných tvarů a velikostí by ve vašem moderním bytě neměly určitě chybět. A protože jsou dnešním trendem podlahy omyvatelné, do obýváku je vhodné pořídit malé, teplé koberce, na které se dá sednout, lehnout a v klidu relaxovat.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8044 (extra-sluzby.cz#28)


Přidat komentář