Návrhy a realizace zahrad - Středočeský kraj

Zahrada je živý organismus, který se stále rozvíjí. Chcete-li, aby prospívala a Vám se v ní dobře odpočívalo, musíte ji pečlivě naplánovat, vybrat zahradní styl a pak vše začít realizovat.

Zahrada, to je místo pro odpočinek - Středočeský kraj

Většina lidí si představuje svou zahradu jako místo, kde bude odpočívat, setkávat se s přáteli, hrát si s dětmi, grilovat, koupat se, ale i pěstovat rostliny. Zahrada je život. Roste, rozvíjí se, někdy až tak, že Vám začne přerůstat přes hlavu. Abyste na zahradě mohli vykonávat všechny své oblíbené činnosti, chce to dobrý návrh zahrady, který se správně zrealizuje a pak také náležitou péči. Bez následné péče je každý návrh zbytečný. Ten, kdo si představuje, že si nechá zrealizovat firmou zahradu a tím to končí se velice mílí. Samozřejmě, existují takzvané bezúdržbové zahrady. Jde o zahrady, kde je celý návrh již na papíře utvořen rostlinami i materiály, které vyžadují minimální péči. Ale i zde je zapotřebí pravidelná údržba. Zejména ze začátku, kde se rostliny ujímají a rostou. Vaši péči můžete samozřejmě přesunout na odbornou zahradnickou firmu a tak si práci ušetřit, ale starat se o zahradu musíte stále, jinak se časem přemění v chaos rostlin.

Kdy začít přemýšlet o zahradě?

O tom, jakou chcete mít zahradu kolem svého domu, byste měli začít přemýšlet již při vyhledávání pozemku pro svůj dům nebo při koupi domu. Je to důležité, již z důvodu výkopových prací a rozvodu sítí. Naopak naprosto nevhodné a také problematické je nechat si zahradu až nakonec veškerých prací. Může se Vám pak stát, že nebude možné některé prvky do zahrady již nainstalovat. Zahrada Vás, stejně jako Váš dům bude provázet po celý Váš život. A tak je nutné na ni myslet nejpozději ve fázi hrubé stavby, kdy ještě není upraveno okolí domu. To je nejpozdější termín pro dokonalou zahradu. Ale ten nejvhodnější je v okamžiku, kdy již máte pozemek a v rukou plány svého domu. Tehdy byste měli navštívit zahradního architekta nebo zahradnickou firmu, která se zabývá projekty zahrad a zadat ji vytvoření návrhu podle Vašich potřeb a představ.

Jak probíhá plánování zahrady?

Po oslovení architekta či zahradnické firmy se většinou koná první schůzka přímo na pozemku, kde se bude zahrada realizovat. Je dobré si již na tuto schůzku připravit veškeré potřebné podklady, tedy plány pozemku a staveb na něm ležících či těch budoucích. Zde vysvětlíte odborníkovi svá přání, představy a také sdělíte, kdo bude zahradu využívat, zda máte malé děti, domácí mazlíčky, zda upřednostňujete nějaký zahradní styl. Na druhé schůzce Vám již bude představena** základní studie rozložení zahrady a předběžná cenová nabídka.** Studie zatím neobsahuje žádné konkrétní rostliny a její návrh můžete vidět i v provedení 3D. V této chvíli je nutné si ujasnit, kde co na zahradě bude a případně doplnit o další prvky nebo zařízení. V okamžiku, kdy schválíte rámcový návrh, se můžete začít bavit o rostlinách, materiálu dlažeb, zídek, chodníčků, krbu, světel, a dalších doplňků, prvků a zařízení. Jakmile budete dohodnuti do nejmenších podrobností, bude vypracován konečný návrh, správně projekt či projektová dokumentace zahrady i s jeho položkovou cenovou kalkulací.

Co by měl profesionální návrh zahrady obsahovat?

Měl by obsahovat:

  • Plán zahrady
  • 3D pohledy na budoucí zahradu a to v různých měsících roku, i dne
  • Osazovací plán
  • Seznam rostlin s latinským a českým názvem a také s počtem kusů jednotlivých rostlin
  • Průvodní zprávu s řešením zahrady a popisem použitých rostlin
  • Plán rozvodů závlahového systému, elektrických rozvodů, zásuvek, světel, vody
  • Návod k údržbě zahrady v následujících letech

Než oslovíte architekta - Středočeský kraj

Před zadáním projektu zahrady byste si měli ujasnit, co od zahrady vlastně očekáváte. Jakým způsobem budete zahradu využívat a kdo všechno ji bude používat. Jak ji chcete rozčlenit a co chcete na zahradě pěstovat. Jde o to, že jinak bude vypadat zahrada pro více generací, jinak ve městě a jinak na venkově. Někdo touží po okrasné zahradě v asijském stylu, jiný po zahradě venkovského typu se spoustou zeleniny. Na papír byste si měli napsat vše, co si přejete na zahradě mít. Může to být posezení pro relaxaci, grilování s přáteli, záhony pro pěstování zeleniny, zahradní nářaďový domek, kompost, pod okrasným obloukem ukrytá popelnice, sušák na prádlo, porostlá pergola, skrytá lavička nebo houpačka, tajná cestička ke koutku pro snění s knihou v houpací síti, besídku pro potěšení z vůně růží, rodinný strom, místo pro ping pong nebo basketbalový koš, prostor pro uskladnění dřeva, bylinková pyramida, skalka, ovocné stromy a keře, větrolam, zimní zahrada, skleník pro zeleninu nebo víno, vonné zákoutí, vodní prvek v podobě fontány, potůček nebo jezírko či bazén nebo koupací jezírko, trávník ke hře nebo květinová louka, prostor pro dětské hry s hracím domkem a prolézačkami. Je toho hodně, co si můžete přát, architekt Vám později poradí, jak vše skloubit s vybraným zahradním stylem.

Návrh zahrad - Středočeský kraj

Zahrada, kterou společně s odbornou firmou vytváříte, se přirozeně vyvíjí v čase, proto je nutné přistoupit k návrhu s rozvahou. Samotný projekt vzniká několik týdnů až měsíců. Neobejde se bez průzkumu stanoviště a průběžných konzultací se zákazníkem přímo na místě jeho budoucí zahrady. Na základě prohlídky na místě a Vašich požadavků se určí vhodný styl pro Vaši zahradu (formální, venkovský, asijský, rodinný, ...). Na základě získaných poznatků profesionální firma zpracuje návrh zahrady.

Realizace zahrad - Středočeský kraj

Realizace zahrady probíhá na základě výsadbového projektu, který je tvořen spolu se zákazníky. Realizace zahrad zahrnuje široký komplex nejrůznějších činností. Základem realizace zahrady je navezení kvalitní zahradnické zeminy a pečlivá modelace terénu. Začíná se zemními a výkopovými pracemi. Upravuje se a modeluje terén, instalují se rozvody elektřiny, vody, závlahového systému. Tím je vytvořena kostra zahrady a může se přikročit k výsadbě stromů, keřů, trvalek, trav, letniček a cibulovin. Dále se při realizaci zahrady osadí zbývající prvky zahradní architektury jako jsou například skalky, jezírka, trvalkové záhony a vřesoviště. Pak se mulčují vybrané plochy a končí se zatravňováním. Zatravnění je možné provést buď položením travních koberců, což je samozřejmě rychlejší, nebo výsevem. Úplně nakonec se provede odzkoušení rozvodů a dalších zařízení zahrady. Realizace zahrady je pouhý začátek cesty, kterou musíte urazit. Aby nám zahrada fungovala jako celek je nutné pravidelně zahradu zavlažovat a hnojit rostliny. Cena realizace se odvíjí podle požadavků zákazníka a je vždy stanovena předem.

Zahradní styl Středočeský kraj

Pro založení zahrady je důležitý styl v jakém ji chcete mít. Stylů je více, některé jsou více, jiné méně náročné na údržbu. Pokud se Vám líbí stylů více, je důležité vybrat ten, který je Vašemu srdci nejbližší a také se hodí k okolí Vaší zahrady.

Formální styl

Zahrada formálního stylu se vyznačuje geometrickými prvky a přímým vedením linií. Její původ je v klášterních zahradách. Dnešní zahrada formálního stylu se velmi přibližuje moderním málo údržbovým zahradám. Je zde vše utvořeno v moderním duchu tak, aby zahrada vyžadovala co nejméně péče. Najdete zde záhony geometrických tvarů, zimostrázy stříhané do tvarů, oblázky, kámen i mramor. Tento styl je vhodný pro městskou zástavbu.

Venkovský styl

Je často označován jako romantický. Záhony jsou osázeny spoustou květin, keřů i stromů. Nechybí besídky, loubí ani romantická zákoutí. Najdete zde také zeleninové záhony.

Asijský styl

Přestože je tento styl velmi starý, tak pro naše území se jedná o styl moderní a spíše nový. Ideální podoba asijské zahrady vychází z učení zen-budhismu. Cílem je vytvořit zahradu jako místo klidu a meditace. Zahrada by měla být harmonická a jejími prvky jsou kameny, oblázky, voda, bambus a bonsaje.

Rodinná zahrada – rodinný styl

Zde jde o zahradu, která vlastně navazuje na dům. Je dalším pokojem domu. Je vytvořena přesně podle potřeb jednotlivých členů rodiny. Právě proto se jí také říká obytná zahrada. Jde o to, že zde najde každý to, co má rád a pak je zde i místo pro společné chvíle. Vytvořit obytnou zahradu vyžaduje spoustu citu a zahradnického umu. Pokud se vše podaří, jde o zahradu splněných snů.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8045 (extra-sluzby.cz#29)


Diskuze a zkušenosti

Michal K. | 09.06.2014 12:09
Re: Návrhy a realizace zahrad - Středočeský kraj Skvěle odvedená práce, doporučuji.


Přidat komentář