Kamenické práce - Částkov

Kámen je velice flexibilní materiál, který najde své uplatnění zejména u pomníků. Jaká je nabídka, co všechno si můžete objednat a kdo vám to zpracuje? S tím vás seznámíme a dáme vám i tipy.

Kámen jako surovina

Když se řekne kamenictví, tak se vám asi jako první vybaví služby, které zhotovuje profesionál pro spíše smutnější součást našeho života. Jedná o různé pomníky, zhotovení hrobů apod. Na druhou stranu je to místo odpočinku blízkých, kteří si zaslouží důstojný prostor, proto se tomuto řemeslu věnují zruční profesionálové, kteří dokáží vytvořit velmi vkusné prostředí. Kámen jako surovina na zhotovení je velmi praktický, protože má jedinečné vlastnosti. Je pevný, odolný, tvarovatelný a  různě typově vzhledový materiál, který si díky tomu zasluhuje mnohostranné využití. Může se zpracovat jako pomník, celý hrob nebo jen náhrobní deska. Kámen se též využívá v sochařině, což v konečném důsledku také může být i na hrobu. Jinak lze kámen ještě použít i jako ozdobná socha na zahradu, lze mít kamenné terasy, schody, krby, menší příslušenství a podobně. Více si ale přiblížíme níže.

Kamenické práce – nabídka

Kamenické práce zahrnují spousty služeb, které může kameník nabídnout. Nabídka je ovšem široká, proto se nejprve informujte, co jednotlivý řemeslník může nabídnout. Také se porozhlédněte po výběru kamene, protože i zde máte velmi pestrý výběr. Rovněž se podívejte na tipy, jaké zhotovení daného produktu můžete mít. Zde je nejširší výběr asi u hrobů. Záleží na vás, zda chcete něco subtilnějšího anebo honosnějšího. Podíváme se proto na jednotlivé případy blíže.

Pomníky

Pokud se zmiňujeme o pomnících, tak se budeme zabývat těmi, které nejsou přímo na hřbitovech, to rozebereme níže. Pomník je místem určité pocty. Můžete jej vidět třeba na náměstích, u historických objektů, ale také je bohužel jejich četný výskyt u silnic, kde připomínají nejčastěji místo nehod. Právě zde nechávají vyhotovit lidé pietní místa, která připomínají, že zde někdo zahynul. Všimli jste si ale, že ať je to kdekoli, tak prakticky všude jsou relativně čerstvé květiny a svíčky? To znamená, že lidem, kteří nechali pomník zhotovit na této památce skutečně záleží. Pokud tedy i vy chcete uctít památku někoho blízkého, tak můžete nechat zhotovit pomník. Ty, které připomínají místo tragédie, jsou většinou menší a zobrazují osobu, která zde přišla o život. Může to být i forma kříže, která událost připomíná. K tomu je pak menší prostor právě na ony květiny a svíčky, takže to je vlastně menší forma náhrobního kamene.

Jiné pomníky, které spíše odkazují na historickou událost už spíše nechávají zhotovovat třeba obce nebo města. Samozřejmě, že pokud se třeba věnujete poezii a chcete na svém pozemku vzdát hold nějakému básníkovi, tak si můžete též nechat zhotovit pomník, ale není to pravidlo. Když se tedy vrátíme k oněm pomníkům pro města, tak už to jsou nákladnější formy. Existují samozřejmě i menší, což jsou třeba pamětní desky, na kterých je vyryta ona událost. Jinak jsou ale tyto realizace složitější, proto se vyplatí je včas objednat, protože je to pracnější a pak může mít kameník i více zakázek, tak aby to stihl.

Náhrobní kameny

Je to obdoba pomníku. Náhrobní kámen připomíná osobu nebo rodinu, která je v hrobě. Stačí jen decentní zmínění, ovšem někdo dá na desku i jméno, data narození a úmrtí, verš, grafiku a podobně. Jak tedy vybírat?

Kámen na hrob by měl být celistvý, to znamená, že jeho původ by měl být stejný všude jak na pomníkové části, tak i po obvodu hrobu. Nyní ale jak vybírat? Začněme materiály. Těmi jsou nejčastěji mramor, žula nebo pískovec. Všeobecně platí, že co do tónu, tak jak jsme nerosty vyjmenovali, je to od nejtmavšího k nejsvětlejšímu. Záleží na vašem výběru a kolik chcete investovat, dle toho se pak uzpůsobí vaše představy a výběr materiálu. Jaký vzhled hrobu máte ale vybrat?

To je další fáze rozhodování. Někomu stačí napsat na hrob, že se jedná o danou rodinu, jiní vypíší jména zemřelých. Pak jsou i tací, kteří si hrob připraví. Například herec Luděk Kopřiva ještě zaživa nechal na hrob, kde je dnes pochován, už vypsat své jméno, datum narození a po jeho smrti se už doplnilo datum jeho úmrtí. Pravda, není to častá praxe. Když se rozhodujete vy, jak bude hrob vypadat, tak třeba zohledněte, jak se budete moci o hrob starat. Nákladnější kámen samozřejmě více vydrží. Je spousta lidí, kteří třeba bydlí v Plzni, ale pocházejí z Moravy, tudíž na hrob se tak často nedostanou. S tím souvisí i další faktor. Jsou hroby, které jsou bohatě osázené květinami a mají pestrou výzdobu, o kterou je ale třeba se starat. Jinak vám hrob zaroste plevelem a kytky uvadnou, což pak není pěkné. Jestli tedy nemáte tolik času, tak ponechte větší podíl vzhledu jen na kameni.

Hrob jako celek můžete opatřit i sochou. Často se využívají mýtické výjevy, podoba Panny Marie a Ježíše Krista nebo andělé. Také se nabízí třeba busty zemřelých, to se ale využívá spíše u veřejně známých osobností. Takovou podobiznu má třeba Svatopluk Čech nebo Josef Bican.

Hřbitovní doplňky

Na hrob patří i různé doplňky, které jej ozdobí. Bohužel dnes platí, že co není přidělané, jako by nebylo a o to hůře, že se to musí aplikovat i na hrobech. Když tedy chcete vázu, tak je lepší ji upevnit na hrob. Dále se pak využívají různé lucerničky. Pokud se bavíme o kameni, tak výjimkou není ani kamenná urna, kterou můžete využít ve stejném kamenictví. Ostatně, to se využívá i třeba v případě zvířecích miláčků, proto které jsou urny rovněž.

Náhrobní písmo

Písmo, které zdobí hroby, může mít mnoho podob. V zásadě se využívá barva. Tou je zlato, stříbro a také bílá nebo černá. Pak se může vytvářet i vrtaná podoba nebo plastická, což je ozvláštnění hrobu. Záleží na vás, jak chcete mít hrob zhotoven. Originálně annebo moderně.

Kamenictví nabízí spousty služeb. Od zhotovení hrobů, přes pomníky a doplňky až po písmo. Podívejte se proto po možnostech a nechte si zhotovit to, co se vám líbí nejvíce.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8074 (extra-sluzby.cz#116)


Přidat komentář