Kamenické práce - Omice

Kamenické práce patří mezi stará řemesla s tradicí. Své uplatnění však najdou i v moderní době. Kámen je totiž nejen mnoho tisíc let starý, ale hlavně nadčasový. Hodí se do interiérů, exteriérů i do těch nejmodernějších prostor.

Kamenické práce

Kamenické práce se zahrnují mezi umělecká řemesla. Opracovat kámen chce totiž i určitou představivost, prostorovou i designovou.** Kameník** se musí velice dobře orientovat v druzích kamene, ve zpracování i údržbě a opravě starších kamenných výrobků. U kamenické firmy si tak můžete objednat kamenné výrobky pro domácnost, stavbu domu, do zahrady nebo vše, co se týká hřibitovní architektury.

Přírodní kámen a interiér

Originalita kamene je příslibem krásného interiéru. Kámen může dokonce dát vašemu bydlení charakteristický rys, který nikde jinde nenajdete. Kámen je totiž neopakovatelný, má nádhernou strukturu, mnoho tvarů a barev. Zpracováním získá na kráse. Různorodost kámen předurčuje pro mnohostranné využití v soukromých i komerčních interiérech. Kámen tak najdete ve** veřejných** budovách, kterým dodává eleganci, určitou noblesu a také tyto budovy krášlí v podobě uměleckých soch i zajímavých zpracování. V soukromí domovů najdete kámen jako stavební prvek, stejně jako prvek designový.** Kámen** najdete tradičně na krbové římse, parapetu, schodišti, obkladech, dlažbě, ale také v kuchyni nebo koupelně. Opomenout nelze ani kámen na zahradě, ať již v podobě dlažeb a obkladů nebo zajímavých ozdobných prvků.

Kámen v kuchyni

Zde najdete kámen nejčastěji jako pracovní plochu. Může být i na stěnách jako** obklad** nebo sálavé těleso, případně v podobě dlažby či parapetu. Vždy by všechny kamenné prvky měli spolu ladit. Plocha pracovní desky by měla být dostatečně tvrdá, odolná proti tlaku a poškrábání i proti vysokým teplotám. Měla by se snadno a rychle udržovat a co nejdéle zachovala svůj vzhled. Právě proto je kámen na pracovní desku v kuchyni velmi vhodný. Snese snad úplně všechno a přitom zásluhou svého nezaměnitelného vzhledu dodá kuchyni** punc** originality a luxusu.

Kámen v koupelně

Tak to je naprostá originalita a luxus. Pokud půjdete do detailu, tak si můžete pořídit i kamenné umyvadlo a vanu. Vaše koupelna bude tak mít nezaměnitelnou atmosféru, ve které se bude nádherně odpočívat.

Kámen na zahradě

Samozřejmě zde ho najdete na tradičních místech jako je dlažba, obklady nebo krb. Ale velice zajímavě působí opracovaný i neopracovaný kámen jako ozdoba nebo dokonce ústřední bod. Je-li dobře nasvícen, vytvoří ve večerních hodinách pohádkovou atmosféru.

Kámen v restauracích a hostincích

Najdete ho v moderních prostorách restaurací, ale i v dnes se stále více množících** historických** nebo také středověkých hostincích. Ono** upravit kámen** podle dobové architektury chce spoustu znalostí a také umu. Výsledek pak stojí za to. Najednou máte pocit, že jste se opravdu ocitli v době o pár století zpět.

Hřbitovní architektura

Zde je zapotřebí určitého nadhledu. Vybrat správný** náhrobek**, hrobku nebo i celý hrob je dosti náročné. Vždyť musíte pamatovat na to, že bude sloužit více generacím. V nabídce kamenictví najdete jedno i dvoj hroby, urnové pomníky, hrobky a pomníky. Vybrat je třeba takový, který bude odpovídat vybranému místu i vaší představě o velikosti. Pokud vyberete urnový hrob, můžete urnu uložit do země nebo postavit na hrob. Hrob je možné zakrýt celý** deskou** nebo jen z části, a zbývající část můžete osázet výsadbou. Pro umístění v urnovém háji, se vybírá** urna** a epitafní deska. Jedno i dvojhrob vyžaduje větší místo. Oba mohou být zcela** odkryté** s možností osázení květinami nebo pokrytí drtí nebo zakryté deskou případně jen zčásti zakryté a zčásti může být použita výsadba. Náhrobek může mít rozličný tvar. Nejlépe je inspirovat se procházkou na hřbitově a prohlédnout si nabídku kameníků, pak v klidu domova nakreslit tvar náhrobku, který objednáte u kameníka.

Hrobky v dnešní době

Dříve se často využívalo** rodinných hrobek**. Dnes je v nabídce kameníků sice najdete, ale stavějí se mnohem méně. Hrobka bývá často zdobena mnoha kamennými prvky. To ji dává určitý nezaměnitelný charakter. Moderní hrobky se nemusí svým vzezřením lišit od velkého hrobu, ale mohou mít i podobu malé kapličky s posezením.

Co patří ke hřbitovní architektuře?

Samozřejmě** výzdoba** hrobu. Tedy kamenné vázy, mísy pro osázení květinami, sochy a různé ornamenty. Pak je také nutné náhrobek popsat, případně i vyzdobit. Vybírat můžete z mnoha druhů písem. Písmo může být sekané, pískované, plastické, mosazné, italské v barevném provedení, z pravého plátkového zlata, v provedení antické zlato, stříbro, v černé nebo bílé kamenické barvě. Vyzdobit pomník je možné i gravírováním. Kameník tak může přenést do kamene portrét nebo krásný motiv. Důležité pro vyniknutí gravírování je černý podklad. Na světlém podkladu motiv nikdy nevynikne správně. V poslední době je moderní nechat si na náhrobek vypálit fotografii svých blízkých.

Jaký kámen zvolit?

Mezi nejčastěji používané patří určitě mramor a žula. Vynikají svou pevností i tvrdostí. Nepodaří se je tedy hned tak poškrábat či poničit. Jsou odolné i vysokým a naopak nízkým teplotám. Právě proto najdete oba druhy v interiérech například u kuchyňských desek, kde je právě tepelná odolnost výhodná vzhledem k odkládání horkých hrnců. Žula se dokonce využívá k přípravě masa. Jde o speciální desky, které se rozehřejí, a pak se přímo na nich upravuje maso. Pro oba tyto kameny hovoří i jejich vzhled. Mají totiž neuvěřitelné množství barev, struktur i vzorů. Mohou být také v různých úrovních lesku či matu. Prostě žula i mramor to je originál v každém kousku, který vydrží po mnoho let bez větší údržby.

Jak kámen ošetřovat?

Ošetřování je jednoduché. Leštěný kámen stačí** omýt** vodou s neagresivními prostředky. Použití agresivních prostředků může kámen zničit vzniknutím neodstranitelných skvrn. Neleštěný kámen je při některém použití zapotřebí naimpregnovat. Jde zejména o prostředí, kde se vyskytuje mastnota a nadměrná špína. Po impregnaci se ošetřuje stejně jako kámen leštěný. K ošetřování můžete používat i speciální prostředky určené přímo k ošetření kamene. Výhodné je to zejména u hřbitovní a zahradní architektury a pak v kuchyních a koupelnách.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8071 (extra-sluzby.cz#105)


Přidat komentář