Kamenické práce - Praha - Chodov

Kámen je starý jako lidstvo samo, možná ještě starší. Člověk, kameník, mu dokáže dát nesčetně podob. Dokáže kamenem zdobit, dláždit, obkládat, kombinovat ho s dalšími materiály. Kámen doplní skvěle každý interiér.

Kámen a my

Kámen stvořila sama příroda. Je to starý materiál, který každého provokuje svou ušlechtilostí. Využíván je již po tisíce let jako dekorační, pracovní a zejména stavební materiál. Zásluhou svého složení odolává povětrnostním podmínkám a přitom ho lze skvěle opracovat. Nedejte se však mýlit. Kámen je nádherný i neopracovaný. Různě velké kameny, které opracovala sama matka příroda, zdobí nejednu zahradu, park, zámek nebo prostranství. Umělecky opracovaný kámen je také velmi zajímavý. Zručný kameník dokáže vytvořit řadu zajímavých děl. Dokáže i kámen proměnit v potřebný materiál, kterému dodá povrchovou úpravu a tak se může lesknout nebo být matný.

Jaké kamenické práce se uplatní v interiéru?

Dříve se kámen v interiéru vyskytoval zcela běžně. Dá se říci, že zároveň se dřevem byl nejdůležitější součástí domů. Dnes se kámen uplatňuje nejvíce jako dekorativní součást bydlení. Najdeme ho v interiérech kuchyní, obývacích pokojů, chodeb, hal, koupelen, ale i zimních zahrad.

Jaké kamenické práce se uplatní v exteriéru?

Venku je kámen ještě častější. Obklady, dlažby, zahradní prvky, stejně jako kamenné prvky ve veřejných prostorách. Jedním z míst, kde se kámen používá ve stále nezměněné podobě je hřbitov. Nejrůznější pomníky i ozdoby jako vázy či urny ctí památku zemřelých.

Kamenické práce v koupelně a kuchyni

Ačkoli to není běžné, tak dnes si můžete pořídit do koupelny nejen kamenné obklady a dlažbu, ale i kamenné umyvadlo, vanu nebo další doplňky. V dnešní době jde opravdu o neobvyklé zařízení, které se dříve vyskytovalo pouze v lázních. Šikovný designer ve spolupráci s kameníkem dokáže koupelnu vybavit pro každodenní relaxaci naprosto v přírodním duchu a z přírodního kamene. V kuchyni se kámen vyskytuje v podobě kuchyňských desek, obkladů, dlažby, ale i v novince, kterou jsou grilovací žulové desky. Na tyto práce se nejčastěji využívá žula a mramor, obojí v leštěném provedení. Lze se však setkat také s kameny typu travertin nebo i pískovec. Pod kamenné dlažby se vyplatí pořídit kvalitní podlahové topení. Problémem kamene v provedení dlažby a zejména dlažby ve vysokém lesku je kluzkost. Aby se předešlo uklouznutí, je možné vyfrézovat protiskluzové drážky. Údržba kamene je velice jednoduchá. Důležité je nepoužívat agresivní prostředky, které mohou kámen nezvratně zničit.

Obklady a dlažby z kamene

Najdeme je venku i uvnitř domu. Jejich výhodou je nejen trvanlivost, ale také reprezentativní vzhled. Kamenné schodiště umocňuje dojem z celého interiéru. Vypadá luxusně a krásně. Proti kluzkosti se vyfrézují protiskluzové drážky a tím se schodiště stane také bezpečné. Kamennou dlažbu najdete i u bazénů, na terasách, chodnících, v parcích i zahradách. Kamenné obklady zdobí nejeden interiér a nejednu fasádu. Najdete je však i na zahradních krbech, stolech, u jezírek a fontán.

Hřbitovní architektura

Ačkoli je toto téma smutné, je velmi důležité. Vždyť nikdo z nás tu nebude věčně a každá rodina nějaké místo posledního odpočinku má. Při výběru pomníku je dobré nechat si poradit. Bude sloužit po více generací a tak by tomu měl odpovídat. Zvážit bychom měli materiál, velikost, možnosti zdobení i doplňky. Novinkou je nechat do kamene vložit fotografii zemřelého.

Opravy schodů panelových domů

Tyto schody moc neupoutají. To však ani není potřeba. Důležitá je jejich bezpečnost. A proto zručný kameník dokáže nejen upravit povrch těchto schodů, ale i různé praskliny a další závady vzniklé časem a opotřebením.

Zahradní architektura

Jde o samostatnou kamenickou disciplínu, která dokáže udělat z každé zahrady neopakovatelný prostor. Nejde jen o klasické sochy, ale také o prvky, které zahradě dodají život. Různá kamenná napajedla pro ptáky, ale i například psy či kočky. Fontány, malé i větších rozměrů. Krmítka. Pak to jsou různé dekorativní prvky. Mohou to být koule, krychle nebo hranoly. Pokud se rozhodnete pro sochu, rozhodně to nemusí být sádrový trpaslík. Kamenné sochy vynikají neotřelými nápady, zajímavým zpracováním a tak se mohou stát ústředním bodem celé zahrady nebo jen doplňkem jezírka.

Jaký kámen se nejčastěji používá?

Kamenů se používá celá řada. V přírodní i umělé podobě. Každý kameník vybírá kámen podle jeho vlastností i vzhledu. Buď ho zpracuje do leštěné podoby, nebo do podoby matné. Kámen může mít i různou povrchovou drsnost.

Přírodní kámen

Žula má naprosto výjimečné vlastnosti, pro které se používá v interiéru i exteriéru. K jejím vlastnostem patří vysoká tvrdost, odolnost proti vysokým teplotám i chemikáliím, trvanlivost a snadná údržba. Používá se zejména k obkladům stěn a podlah, na parapetní a schodišťové desky, barové pulty, koupelnové a kuchyňské desky a výrobky do koupelen jako jsou umyvadla a vany. V interiéru se používá především v leštěném provedení, v exteriéru spíše v provedení hrubém. Mramor nabízí velkou škálu barev, provedení bývá většinou lesklé nebo pololesklé. Pro své mechanické vlastnosti a strukturu se používá nejčastěji v interiérech. Vyrábí se z něho obklady stěn a podlah, parapetní a schodišťové desky, obložení krbů, barové pulty, koupelnové a kuchyňské desky. Pískovec se používá nejvíce na krbová obložení a další architektonické prvky v interiéru. V exteriéru se používá pro architektonické prvky staveb a široké využití má v zahradní architektuře. Jde o hrubý, řezaný materiál, který lze také brousit. Mastek je chemicky velmi odolný a žáruvzdorný kámen. Pro svou velkou odolnost proti teplotám a malé tvrdosti má široké uplatnění. Použití nachází u výroby uměleckých předmětů, stejně jako u obložení krbů a kamen, na kuchyňské pracovní desky. Travertin je svým původem velmi zajímavý. Jde o chemickou usazenou horninu vznikající na pevnině, která svým složením odpovídá vápenci. Na rozdíl od vápence je travertin pórovitý. Onyx patří mezi odrůdy chalcedonu a svou strukturou je podobný achátu. Využití nachází jako okrasný kámen zejména u zdobných prvků.

Umělý kámen

Silestone je** umělý kámen** jedinečný svým vzhledem. Pocitem i hmotností působí jako přírodní kámen, jeho kvalita je ale mnohem vyšší. používá se při tvorbě luxusních kuchyňských pracovních ploch nebo ve velmi moderních komerčních projektech.** Artstone** je umělý kámen na bázi minerálního materiálu a polyesterové pryskyřice, který vyhovuje nejpřísnějším hygienickým normám a je stále používanější.

Jak kámen udržovat?

Ani umělý ani přírodní kámen nemá rád chemické prostředky. Nejlépe je omýt kámen buď speciálními prostředky, které nabízí drogerie nebo čistou vodou. Jakýkoli agresivní mycí prostředek může způsobit problémy.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8069 (extra-sluzby.cz#74)


Přidat komentář