Elektroinstalace - Šumperk a okolí

Elektroinstalace jsou důležitou součástí našeho domova. Stejně důležitá je i ochrana těchto zařízení. Bez ní se může stát elektroinstalace velmi nebezpečnou. Nově dokonce zákon určuje jaká ochrana elektrických rozvodů musí být.

Elektřina – součást našeho života

Bez elektřiny si nelze život v dnešní době vůbec představit. Elektřina nás doprovází na každém kroku. Doma, v práci, na ulici, když jdeme za zábavou. Elektřina je prostě všude. A navíc je stále více přístrojů, bez kterých se moderní domácnost a pracoviště prostě neobejde. Tím je myšleno samozřejmě elektrických přístrojů. Zároveň s přibývajícími elektrickými přístroji stoupá potřeba zásuvek a je kladen stále větší nápor na stávající elektrické rozvody. To způsobuje nemalé problémy. Největší problémy vznikají u starších bytů. Zde je zastaralá elektroinstalace a tak zde dochází k častým poruchám. Přetížený rozvod stále vypínají jističe. Všude jsou rozvedeny prodlužovací šňůry, zásuvky se rozšiřují pomocí roztrojek a rozdvojek. Většina lidí si myslí, že je to tak v pořádku. Jenže mnoho prodlužovaček a rozbočovačů v zásuvkách může být velice nebezpečných. Ačkoli jsou tyto elektrické součásti určeny pro rozšíření zásuvek, tak právě ony mohou vyvolat požár. Jednotlivé přístroje potřebují zásuvku o určitých ampérech. A pokud zásuvka nemá potřebné ampéry, dochází k jejímu přetížení, které se může projevit zahříváním a následným hořením. Než riskovat vyhoření, je lépe zavolat si technika – elektrikáře a nechat si vypracovat revizní zprávu a jednotlivé elektrické rozvody nechat upravit, anebo rovnou celou elektroinstalaci nechat zrekonstruovat.

Elektroinstalace

V žádném případě byste však neměli zapomenout na to, že zasahovat do elektrických rozvodů smí pouze odborník. Tedy pouze odborník s elektrotechnickou kvalifikací a platným ověřením odborné způsobilosti podle vyhlášky č. 50/1978 Sb.

Jakou vybrat elektroinstalaci?

To záleží na tom, co od elektroinstalace očekáváte. Někomu vyhovuje klasická elektroinstalace doplněná designovými koncovými zásuvkami, spínači a dalšími ovladači. Jiný chce naopak úspornou elektroinstalaci, kterou bude moci ovládat i na dálku. Rozhodnutí o typu elektroinstalace musí proběhnout již v přípravě projektu. Projekt a jeho dokumentace je také velmi důležitá část přípravy elektroinstalace. Zde se nejen rozhodnete o typu elektroinstalace, ale i o tom, kolik potřebujete zásuvek, spínačů, jaké domácí rozvody a kde všude budou světla. Je toho opravdu hodně a bez odborníka můžete na spoustu věcí zapomenout.

Klasická elektroinstalace

Jde o každému známou elektroinstalaci.Ta dnešní je však v mnohém nová a hlavně bezpečnější. Její součástí jsou automaticky nejen jističe, ale také proudové chrániče a takzvané bleskojistky. Často je doplněna o automatické hlásiče pohybu, bezpečnostní zařízení, zvukové a datové rozvody. Design spínačů a zásuvek je moderní a krásně zapadá do interiéru. Nevýhodou této elektroinstalace je, že vlastně i při použití úsporných zářivek a žárovek není nijak sama úsporná.

Inteligentní elektroinstalace

Jde o nový typ elektroinstalace, který se stále vylepšuje a nemá konečnou podobu. Její ovládání se totiž připravuje přesně podle představ zákazníka. Nicméně začneme-li rozvody, vidíme, že nejsou vedeny klasicky, ale speciálními sběrnicovými kabely, které umožňují ovládání. U inteligentní elektroinstalace můžete ovládat cokoli. Mohou to být žaluzie, větrání, ventilace, teplo, střešní okna, klimatizace, dveře i vrata. Jednotlivé funkce na sebe mohou i navazovat. Může to vypadat tak, že se začne stmívat a automatiky se zatáhnou žaluzie a rozsvítí se světlo. Nebo jsou-li otevřená okna a začne pršet, automaticky se zavřou. Klesne-li teplota, začne topný systém více topit. Celou elektroinstalaci lze ovládat i dálkově. Je možné použít telefon, SMS zprávu nebo internet. Srdcem inteligentní elektroinstalace je řídící jednotka, které jsou jednotlivé úkony zadány. Mohou to být klidně i přístroje Ego-n. Ty dokáží opravdu bezpečně ovládat vaši domácnost či pracoviště přesně podle vašeho přání.

Bezpečnost elektroinstalací

Tu již dávno nezajišťují pouze jističe. Jistič v podobě nadproudové ochrany hlídá jednotlivé okruhy. Pak tu máme ochranu proudovou. Ta dokáže zachránit i život. Jde o proudové chrániče, které dokáží odpojit v řádu milisekund zásuvku od proudu. Používají se dnes na všechny zásuvkové okruhy. V domě, kde se tyto chrániče neinstalovali, se doporučuje použít externí panely s chrániči. Rozhodně to není nějaký luxus či výmysl. Tyto chrániče jsou opravdu rychlé a každý, kdo si váží svého zdraví, by je měl mít nainstalované. Podobně je tomu u bleskojistek. Tedy u ochrany před výbojem blesku. Tyto bleskojistky dokáží ochránit před vyhořením všechny zapojené přístroje v případě bleskového výboje.

Zabezpečovací systémy

I ty dokáží ochránit nejen majetek, ale i naše zdraví. Opět se montují podle přání a potřeb zákazníka. Jde o to, že tyto bezpečnostní systémy mohou být velmi široké. Mohou být montovány jen jako základní ochrana před zloději, nebo jako kompletní ochrana, včetně kamer a připojení na pult ochrany. Mohou být doplněny o požární zabezpečovací systém, o jednotlivé hlásiče, plynu či úniku vody.

Domovní rozvody

Jde o zvonky, domácí telefon, domácího vrátného, ale také rozvod hudby, televize, videa, datové sítě. Rozvody tohoto typu dříve nebyly až tak typické. Dnes se bez nich již neobejdete a tak tam, kde chybí, se instalují dodatečně.

Krása světel

Aby se v doma dobře bydlelo, je zapotřebí kvalitní světlo. Nejde jen o sílu, ale i o efekty. V pracovně nebo tam, kde se učí děti je zapotřebí pracovní lampa. V kuchyni je nutné dobře osvětlit pracovní desku. V každé místnosti by mělo být světlo centrální, menší lampičky a pak světla, která dodají prostoru atmosféru. Stačí tlumená, ale správně nasměrovaná. Celkově je dobré, aby v každé místnosti bylo světel více. Zásluhou toho se nejen dobře bydlí, ale i úsporně. Ne vždy je zapotřebí velké centrální světlo.

Dobré plánování

Při instalaci nebo rekonstrukci elektrických rozvodů je nezbytné dobré plánování. Neměli byste se v tomto případě spoléhat jen na sebe, ale měli byste si nechat poradit od odborníků. Ti vás mohou upozornit na nedostatky i na chyby, které se vám zdají v pořádku. Nakonec elektroinstalace by měla být vždy podložena projektem.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8154 (extra-sluzby.cz#133)


Přidat komentář