Účetnictví, daňová evidence - Olomouc a okolí

Pomalu se blíží konec roku, nastane období daňových přiznání a vy budete potřebovat odborníka, který se vám postará o účetnictví. Proč je dobré ho mít a co patří do jeho služeb?

Jestli podnikáte, tak účetní úkony by měly tuto činnost provázet celý rok. Jedná-li se o drobnější aktivity, tak něco můžete zvládnout sami, ovšem nejste-li profesionál v oboru, tak skoro vždy se najde něco, co laik opomene. S tím se příslušné úřady přihlásí, ale třeba i za několik let, protože podle zákona na to mají právo. To už ale živnostníkům zbytečně stoupne penále. Proto je lepší, když máte při ruce profesionála, který vám zajistí, že budete mít vše v pořádku a navíc se nebudete muset o účetnictví starat. Tento obor je totiž sám o sobě náročným a zbytečně by vás odváděl od vaší hlavní podnikatelské náplně.

Nyní se ale podívejme více do účetnictví a možností, jaké účetní nabízí.

Účetnictví – kdy oslovit odborníka?

Nejlepší je, když oslovíte účetního hned na začátku podnikání, protože pak vám bude vést agendu od začátku a vy nebudete sedět tzv. na dvou židlích. Zejména při rozjezdu vašich podnikatelských aktivit pak nebudete mít čas ještě sledovat účetnictví, tudíž bude lepší, když toto necháte na odborníkovi, který vám poskytne komfort. Jak takového profesionála vybrat?

Podívejte se na reference, zjistěte si doporučení, zhodnoťte, jaké služby nabízí, a také, jak vám bude k dispozici. Účetního totiž můžete mít na různé formy. Můžete jej zaměstnat ve firmě, ale i spousta společností dnes má účetní, kteří dodávají dané materiály tzv. outsourcingem. To znamená, že docházejí do firmy, jsou s ní v kontaktu, ale nejsou zaměstnáni na stálý pracovní poměr. Tito účetní pak mají na starosti i více firem, ale nemusíte se obávat, že by díky tomu nestíhali přidělenou práci. Je běžné, že se starají o více aktivit. Jaké výhody to tedy má?

Účetnictví – výhody

Když máte účetního, tak vám odpadnou veškeré starosti s vedením ekonomické agendy. Tím pádem se nemusíte učit různá nařízení a zákony a ani sledovat jejich změny, což je velmi časté. To je ostatně složité i pro profesionály, kteří se sami nestačí divit, s jakou frekvencí dochází k těmto změnám. Je to ale jejich pracovní náplň, a tak mají možnost, jak to vysledovat více než vy.

Díky tomu, že budete mít účetní, tak je vám zajištěno správné vyplňování podkladů, vypracování potřebných dokumentů a zjištění potřebných informací. Někdy s tím souvisí i jednání s úřady, kde byste si sami nevěděli rady.

Ostatně někteří účetní nabízejí i zastoupení v jednání s úřady, pokud jim dáte tu pravomoc. Vám se tak ušetří spousty času nejen díky tomu, že nebudete muset nikam chodit, ale rovněž nebudete muset stát na úřadech fronty, což také zabere notný čas. A opět jsme i u toho, že nebudete muset odpovídat na dotazy úředníků, kde byste si ani nevěděli rady.

Účetnictví - Olomouc a okolí

Toto je systém, který se dříve nazýval podvojné účetnictví. Zde se provádí řada úkonů, které evidují stav vašeho podnikání. Kontroluje se stav majetku, účtuje se na účty, zpracovává se DPH, provádějí se měsíční uzávěrky, pracuje se se mzdami, hlídá se saldokonto nebo se provádí prodej a pokladna za hotové. Sledují se také střediska, výkony a zakázky, komunikuje se s bankou a také s příslušnými úřady například ohledně placení zdravotního a sociálního pojištění. V neposlední řadě sem patří i vyplnění daňového přiznání. K čemu ale účetnicví vlastně slouží?

Zjišťuje se zde základ daně z příjmu a to tak, že se provádí rozvaha a vzniká výsledovka. Tento systém je povinný pro právnické osoby.

Daňová evidence - Olomouc a okolí

V mnohém se tento systém prolíná s účetnictvím. Co sem patří za úkony? Daňová evidence se vede formou peněžního deníku, účtují se měsíčně příjmy a výdaje pro plátce i neplátce DPH, rovněž se zde monitoruje majetek a provádí se jeho odpisy, sledují se výkony a zakázky, pracuje se se mzdami, spolupracuje se s bankou a rovněž sem patří i úkony spjaté s jinými úřady. Neopomenutelné je pak i vyplňování daňového  přiznání. Daňová evidence je pak nezbytná pro fyzické osoby nezapsané v obchodním rejstříku.

Účetní poradenství - Olomouc a okolí

Pokud máte při ruce profesionála, který je odborníkem na účetnictví, tak se samozřejmě nabízí, že vám bude k dispozici třeba i v jiných ekonomických oblastech, které běžně nevyužíváte. To by nastalo třeba v případě, když byste byli fyzickou osobou, ale chtěli byste rozvíjet své aktivity a být právnickou. Odborník vám pak poradí, co je výhodné a jak nalézt nejekonomičtější cestu.

Pak jsou různé specializace, které účetní nabízejí, jen se zeptejte, co poskytne ten váš odborník. Někdo se vyzná v dotacích, jiný poradí s pojišťovnictvím, investicemi a podobně.

Poradenství se pak nemusí nabízet jen vám, ale třeba i rodinným příslušníkům nebo zaměstnancům. Vždy je dobré mít po ruce někoho spolehlivého, kdo vám pomůže a hlavně se v dané oblasti vyzná. Znovu podotýkáme, že v účetnictví se vyzná opravdu jen znalý profesionál, který se v tom denně pohybuje. Jinak vám hrozí, že budete platit velké pokuty, protože, když něco opomenete, tak úřady si vzpomenou několik let zpětně, a tím vám vzroste dlužná částka. S tím ale také může souviset i řešení vzniklého problému. Pokud už se ukáže, že máte platit za nedodržení nějakého nařízení, tak existují možnosti, jak třeba zmírnit tento „trest". V tom se ale zase vyznají jen ti, kteří účetnictví znají, a tak vědí, co a jak aplikovat.

Mít svého účetního je podstatné pro dobrý chod firmy a také, abyste měli méně starostí. Vyplatí se mít odborníka na ekonomickou agendu, který vám zajistí zpracování veškerých úkonů a bude jednat i s úřady. Vám tak zbude mnohem více času na vaši práci, vyhnete se problémům, a pokud nějaké nastanou, tak budete mít při ruce někoho, kdo vám pomůže tyto obtíže řešit.

Účetnictví

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8190 (extra-sluzby.cz#150)


Přidat komentář