Sádrokartonářské práce a rekonstrukce - Ostrava

Budete rekonstruovat byt či dům nebo chcete postavit dům nový? Dokončujete stavbu a sháníte instalatéry? Rozhodli jste se pro půdní vestavbu či rekonstrukci koupelny? Nebo chcete dům zateplit? Uvažujete o využívání solárních systémů? Čtěte dále.

Sádrokarton je lehký a levný

Sádrokarton je materiál, který se stal oblíbeným zejména pro svou nízkou hmotnost a také pro rychlost instalace a příznivou cenu.

Nízká hmotnost sádrokartonu

Při rekonstrukcích rodinných i bytových domů nebo paneláků, chat či chalup je potřeba dbát na to, aby novými stavebními prvky nebyla nadměrně zatížena konstrukce stavby. To hrozí zejména při budování nových příček anebo při obkladech a zateplování střešní konstrukce, popř. při pokládání nové střešní krytiny. Zabránit přetížení konstrukce se dá jediným způsobem a to používáním co možná nejlehčích stavebních materiálů – nové stavební prvky by neměly být nikdy těžší než ty původní (např. při výměně střešní krytiny) a pokud jde o nové prvky na místech, kde původně nebylo nic, zde se pro svou nízkou hmotnost nejvíce hodí právě sádrokarton.

Kde se používá sádrokarton?

Ze sádrokartonu se budují nové příčky, které nejčastěji využijeme například při půdních vestavbách do původně neobývaných a prázdných půd, ale i při budování příček v příliš velkých místnostech nebo původně nebytových prostorách aj. Dále je sádrokarton ideálním materiálem při zateplování střešní konstrukce. Ze sádrokartonu lze vystavět také stropní podhledy, které rafinovaně ukryjí příliš vysoký nebo nevzhledný strop a podhledy je rovněž možné využít pro zabudování velice důmyslně ukrytých úložných prostor. Protože stavební materiály se neustále vyvíjejí a modernizují, používá se dnes sádrokarton také jako podklad pro podlahovou krytinu. Oblíbeným využitím sádrokartonu je výstavba bytových jader v panelácích namísto původních umakartových, kde nelze použít těžké stavební materiály. Kromě příček či stropních podhledů nebo obkladů šikmin lze ze sádrokartonu vystavět také různé ozdobné prvky, například atypicky tvarovaný strop nebo různé oblouky, popřípadě jej doplnit uměleckým štukováním aj.

Suchá sádrokartonová výstavba = rychlá výstavba

Mezi další přednosti sádrokartonu patří rychlá výstavba, která je umožněna stavebním systémem tzv. „suché výstavby“. Při stavbě zděných konstrukcí platí, že je nutné používat mokré spojovací směsi, zatímco při použití sádrokartonu se žádné mokré směsi nepoužívají – proto se vžil pojem „suchá výstavba“. Sádrokartonové konstrukce je tak možno vybudovat velmi rychle – jde vlastně, zjednodušeně řečeno, o stavebnicový systém, kdy se na určené místo nejprve namontují lehké kovové profily, na něž se následně instalují sádrokartonové desky.

Je sádrokarton dostatečně odolný?

Lehké kovové profily plní nosnou funkci, neboť sádrokarton není samonosný. Díky lehkým kovovým profilům je možné na sádrokartonové konstrukce zavěsit i police, obrazy nebo dokonce horní skříňky kuchyňské linky apod. Je však nutné podotknout, že sádrokartonová deska by nábytek neunesla a proto je nutné zavěsit jej tam, kde se pod sádrokartonem skrývá nosný kovový profil – při stavbě sádrokartonových konstrukcí tak musíme plánovat dopředu!

Sádrokartonové konstrukce izolují tepelně i zvukově

Mnohdy vyvstává otázka, zda může být tenká sádrokartonová konstrukce dostatečně odolná a zda má dostačující tepelně a zvukově izolační vlastnosti. I přes svou tenkost jsou lehké sádrokartonové desky dostatečně odolné a to díky důmyslnému vrstvení kartonů a sádry – však pak jistí lehké kovové profily. Dovnitř sádrokartonových konstrukcí se vkládá izolační materiál, nejčastěji minerální vata, takže i tenké a lehké sádrokartony mají zcela dostačující tepelně i zvukově izolační vlastnosti. Ze sádrokartonu je tak možné za kratší dobu a za nižší cenu vybudovat plnohodnotné konstrukce s podstatně nižší hmotností.

Sádrokarton se hodí také do koupelny nebo pro bytové jádro

Přesto je nutné zdůraznit, že největším kamenem úrazu sádrokartonu může být voda. Běžný sádrokarton nedokáže odolávat vlhkosti a proto se sádrokarton používá zásadně jako interiérový prvek. Přesto je možné sádrokarton bez problémů instalovat na tak vlhká a mokrá místa jako je koupelna, což je umožněno použitím speciálních impregnací.

Jaké existují typy sádrokartonu?

V zásadě máme tři základní typy sádrokartonu, které se pro snadné rozlišení označují barvami:

  • Standardní „bílý“ sádrokarton se hodí pro použití všude tam, kde na něj nejsou kladeny zvýšené nároky na odolnost.
  • Vodě odolný „zelený“ sádrokarton se speciální impregnací se výborně hodí do koupelen, na stavbu bytových jader anebo do kuchyně především v okolí sporáku a pracovní desky kuchyňské linky.
  • Protipožární „červený“ sádrokarton se často využívá v komerčních objektech anebo v řadových rodinných domcích. Jeho úkolem je zpomalit šíření požáru mezi jednotlivými částmi objektu anebo z jedné bytové jednotky do druhé.

Zateplování fasád a střešních konstrukcí

Ceny energií jsou stále vyšší a tak se lidé snaží své domy či byty zateplovat. Zateplení sice stojí dost peněz, ale je-li provedeno správně a kvalitními materiály, čas ukáže, že investice do něj vložená se vrátí na úsporách za vytápění. Často vidíme zateplování fasád, avšak teplo uniká nejen stěnami, ale také střechou, proto je důležité nezapomínat také na zateplení střešní konstrukce, ať už šikmé nebo rovné střechy a v některých případech se hodí i zateplení podlah nebo stropů nad sklepem.

Mezi nejčastější materiály pro zateplení patří polystyren nebo minerální vata. Alternativou pak mohou být lisované panely ze slámy či konopí, masivní dřevěné desky a pro střešní konstrukce stříkaná pěna, foukaná izolace z papíru anebo ovčí vlna aj.

Ještě před samotným zateplením je důležité ujasnit si, co se starými okny, neboť výměna oken až po zateplení by mohla vést k poškození zateplení.

Vodoinstalace a odpady

Vodoinstalace zahrnují nejen rozvody pitné a teplé užitkové vody, ale také odvod odpadních a dešťových vod. Potrubí se dnes nejčastěji vede v mědi nebo plastu. Pro kvalitní provedení vodoinstalace raději kontaktujte profesionály – vyhnete se tím pozdějším problémům s prosakováním nebo nefunkčností potrubí.

Solární systémy

Sluneční záření lze efektivně využít pro ohřev vody, bazénů a rovněž pro temperování interiéru. Při optimálních podmínkách je možné energií ze slunečního záření nahradit okolo 20 až 50% spotřeby energie k vytápění domu a zároveň 50 až 80% energie k ohřevu vody v domácnosti. Solární zařízení přitom funguje i bez přímého slunečního svitu, byť s o něco nižším výkonem.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8266 (extra-sluzby.cz#258)


Přidat komentář