Stavební práce - Břeclav a okolí

Chcete zrekonstruovat byt nebo jen některé místnosti, například kuchyni? Nebo uvažujete o rekonstrukci koupelny, ať už v paneláku nebo v rodinném domku? Poradíme vám jak na to.

Když máte původní bytové jádro

Pokud bydlíte v panelovém domě, možná máte ještě původní bytové jádro. Bytová jádra se vyráběla jako prefabrikovaný komplet sanitárně hygienického zařízení – v podstatě se jednalo o hotový výrobek který byl zamontován při výstavbě panelového domu do jeho předem připravené dispozice. Bytová jádra se v Československu vyráběla mezi léty 1958 až 1990 a za tu dobu jich bylo vyrobeno a namontováno do československých panelových bytů okolo 1 miliónu a 200 tisíc. Když se řekne panelové bytové jádro, většina lidí si představí tenoučký umakart a není divu. Bytová jádra se sice vyráběla ve dvou verzích – umakartové a železobetonové, ale 95 procent namontovaných jader jsou ona dobře známá** umakartová jádra**.

Stěny umakartových jader jsou sestaveny z umakartového opláštění, pod nímž se skrývá dřevěný nosný rám a výplň z polystyrénových desek. Podlaha v těchto jádrech pak byla nejčastěji zhotovována z dřevotřískových desek a nášlapné PVC vrstvy. Kromě umakartových stěn bylo standardní výbavou jádra také uniformní sanitární vybavení.

Před rekonstrukcí koupelny

Předtím, než se pustíte do rekonstrukce koupelny, je důležité promyslet a propočítat si, zda zachováte dispozice současného bytového jádra nebo koupelny, anebo prostor koupelny o trochu nezvětšíte na úkor například kuchyně či předsíně, zda zachováte oddělené WC a koupelnu anebo je sloučíte dohromady. Nezapomeňte, že při rekonstrukci koupelny se nevyhnete výměně rozvodů vody a elektroinstalace a v některých případech ani plynu. A když už budete předělávat koupelnu, vyplatí se popřemýšlet nad tím, zda to nevzít z gruntu a nevyměnit rozvody rovnou v celém bytě. Při rekonstrukci koupelny se také vyplatí udělat například i nové obklady v kuchyni či jiné práce, ať máte vše hotovo při jednom.

Design, styl a vybavení nové koupelny

Dále je před rekonstrukcí koupelny důležité popřemýšlet nad tím, zda budete chtít zachovat vanu, anebo preferujete sprchový kout či větší sprchový box. Pokud volíte vanu, můžete si vybírat mezi klasickou podlouhlou vanou, ale k mání je také rohová vana nebo mini vana. Dnes je také větší výběr materiálů, takže si můžete zakoupit vanu litinovou, akrylovou, smaltovanou nebo i keramickou či dokonce kamennou aj. Materiálu a designu vany se pak přizpůsobuje i umyvadlo a záchodová mísa, aby vše pěkně ladilo. Jako další přichází na řadu výběr koupelnového nábytku – například skříňka pod umyvadlo nebo nad umyvadlo a další závěsné skříňky, zrcadla, topné těleso aj. Vše dovrší výběr obkladů a dlažby a nesmíme zapomenout ani na nové zárubně a dveře do koupelny a na osvětlení. Výběr vybavení do koupelny je dnes tak široký, že dost možná budete mít problém se rozhodnout co vybrat.

Jak probíhá rekonstrukce koupelny

Od doby, kdy se pevně rozhodnete pro** rekonstrukci koupelny** do doby, kdy už bude vše hotové a vy si budete už jen užívat vaší nové stylové a moderní koupelny, mohou uběhnout týdny i měsíce. Celý tento proces má několik etap, přičemž nejdéle obvykle trvá rozmýšlení nad tím, jaký design zvolit a které konkrétní kusy sanitární keramiky, nábytku, obkladů a jiných doplňků si vybrat. Přeci jen novou koupelnu budete mít dlouhá léta, možná až do konce života, takže vybírejte pečlivě, ať se vám opravdu líbí a jen tak vás neomrzí. Pokud nemáte svého oblíbeného a prověřeného řemeslníka, pak vám nejspíš zabere nějakou dobu i výběr firmy, které rekonstrukci koupelny svěříte. Pokud už jste ve všech ohledech rozhodnutí a máte vše vybráno, samotná realizace od bouracích prací až po předání hotové koupelny může trvat jeden až dva týdny, což záleží jak na velikosti koupelny, tak na počtu řemeslníků, kteří budou práce provádět.

Rozpočet rekonstrukce koupelny

Chcete vědět, kolik vás bude nová koupelna stát? To je samozřejmé. Cena ovšem záleží na mnoha věcech.** Bourací práce** budete provádět sami? Sami odvezete suť a na řemeslníkovi necháte pouze zdění a až budou základní zednické práce hotové, tak si sami koupíte vybavení a sami si je nainstalujete a poté ještě koupelnu obložíte, anebo chcete koupelnu tzv. na klíč, tedy že řemeslníci provedou úplně všechny práce včetně bourání a odvozu suti a také nákupu vybraného vybavení, které dovezou a namontují? Koupelna na klíč je samozřejmě ta dražší varianta, než kdybyste si část prací udělali sami. Na druhou stranu bude vše o dost rychleji hotové a také kvalita provedení by měla být podstatně vyšší, neboť zkušenosti, ty jsou k nezaplacení. Pokud chcete znát cenu koupelny, je nutné pozvat si zástupce firmy přímo domů. Zástupce si koupelnu vyměří a zjistí vaše požadavky. Podle získaných údajů je pak vyhotoven 3D návrh vzhledu nové koupelny a cenová nabídka.

Přípravy na rekonstrukci koupelny a bourací práce Břeclav

Před započetím prací je potřeba zajistit přistavení kontejneru na suť a dále odpojit vodu, elektřinu a plyn z rekonstruovaných prostor. Pak začínají** bourací práce** – demontuje se původní zařízení koupelny a pokud jde o umakartové jádro, i to se celé odstraní. Jde-li o rekonstrukci zděné koupelny, pak zdi za předpokladu, že nebudete chtít koupelnu zvětšovat, samozřejmě zůstávají. Výsledkem je čistý prostor připravený k výstavbě nové koupelny.

Zednické práce a obkladačské práce Břeclavsko

Ihned po vyklizení koupelny a vybourání umakartu případně vybourání původních zdí, pokud chcete měnit dispozici zděné koupelny, přicházejí na řadu zednické práce. Pro stavbu nové koupelny se v některých případech mohou použít cihly, ale častěji se volí prostorově úspornější ytong nebo sádrokarton. Při zdění je nutné počítat s novým rozvody a připravit pro ně trasy. Pak většinou přichází na řadu vyrovnání podlahy pomocí betonu. Následuje montáž instalací a velice důležitá zkouška těsnosti a tlaková zkouška nového potrubí. Je-li vše v pořádku, pokračují dokončovací zednické práce jako zakrytí nových instalací a obezdění vany a umyvadla. Po ukončení všech zednických prací přicházejí na řadu obklady a dlažba. Poté se ještě řeší detaily jako lišty, silikonování aj.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8258 (extra-sluzby.cz#238)


Přidat komentář