Zemní a výkopové práce Břeclav

Chystáte se stavět dům? Máte již hotový projekt a vyměřené i vytyčené základy domu? Pak přicházejí na řadu výkopy pro základy. Pokud nechcete při kopání základů vypustit duši, objednejte si profesionální firmu, která výkop provede.

Vykopání jámy pro základy domu, pro bazén či jezírko, pro septik nebo vedení inženýrských sítí aj., to vše jsou velmi namáhavé práce, které by vám při ručním kopání a odvážení hlíny kolečkem mohly trvat i celé týdny. Navíc riskujete bolesti zad. Pokud se při kopání stavebních jam nechcete udřít, zvolte raději firmu, která pro výkop použije vlastní bagr nebo v případě potřeby ručních výkopů své dělníky.

Výkopové práce pro základy domu

Před stavbou základů domu je samozřejmě nutné nejdříve vyhloubit stavební jámu. Aby byly základy domu chráněny před mrazem, je nutné je umístit do hloubky minimálně 80 centimetrů, v chladnějších oblastech však až 120 centimetrů. Jinou možností je použít pro základy dostatečnou tepelnou izolaci, takže může postačit i pouhých 50 centimetrů hloubky. S bagrem půjde výkop základů raz dva, takže práce může být hotová i za pár hodin.

Výkopové práce pro inženýrské sítě

Mezi nejdůležitější inženýrské sítě patří elektřina, na kterou se staveniště napojuje jako první ještě před zahájením stavby domu. Samozřejmě se jedná o napojení provizorní sloužící k potřebám dělníků. Hrubá stavba se po vytvoření vnitřních rozvodů elektřiny, vody, odpadů a plynu pak na tyto inženýrské sítě napojí vzápětí. Dále je dům možné napojit také na telefonní kabely.

Elektrické kabely se u dnešních novostaveb často vedou pod zemí, aby se okolo pozemků nemusely stavět nevzhledné sloupy elektrického vedení. Vodovodní potrubí se obvykle napojí na obecní vodovod. Pokud ten v obci chybí, další možností je napojení na studnu nebo hloubkový vrt a užitkovou vodu je možné čerpat z podzemního rezervoáru na dešťovou vodu. Odpady se samozřejmě napojí na kanalizaci, ovšem ta v menších obcích také často chybí. Pak nezbývá než budovat septik, případně kořenovou čistírnu. Tam kde není plynové potrubí, se jako náhrada využívá stlačeného plynu v lahvích.

Výkopy ruční nebo strojní

Pro úpravy terénu se zpravidla používá bagr nebo také mini bagr, který je šetrnější k pozemku a k rostlinám či stromům, neboť je malých rozměrů. Mini bagr má také menší lžíci, takže dokáže vykopat i úzké, přesto však dostatečně hluboké výkopy. Mini bagr se tedy ponejvíce hodí k výkopům rýh pro inženýrské sítě, avšak dostatečně rychle pracuje i při výkopech pro základy domu či bazénu, jezírka aj. Přitom díky svým malým rozměrům a nižší hmotnosti tolik neponičí zahradu, snadno prokličkuje mezi záhony, nevyjezdí hluboké koleje, neodře stromy a nepoláme větvě a keře.

Pokud to jde, je pro výkop samozřejmě výhodnější použít bagr. Jsou však místa, kde je vhodné použít výkopy ruční. Jedná se zpravidla o výkopy v těsné blízkosti zdi domu, v těsné blízkosti již existujících** inženýrských sítí** anebo podél plotu či zdi okolo pozemku aj. Na těchto místech je cit a opatrnost lidských rukou důležitá a nenahraditelná. Zde se tedy upřednostňují výkopy ruční.

Terénní úpravy

Kromě výkopů patří mezi zemní práce také úpravy terénu:

Úpravy terénu ve svahu

Mít pozemek ve svahu většinou není na škodu. Pokud je ovšem svah tak prudký, že se v něm obtížně pohybuje nebo jezdí s sekačkou na trávu, je možné zvážit terénní úpravy, díky kterým bude svah přístupnější a vhodnější pro vaše aktivity. Prudký svah se zpravidla řeší vytvořením jedné nebo více teras – záleží na sklonu svahu a také na požadavcích a potřebách majitele zahrady. Díky vytvořeným terasám vzniknou ve svahu rovné plošiny, na kterých bude možné zahradničit nebo vybudovat posezení či hřiště pro děti nebo třeba bazén či jezírko. Díky terasám bude možné plnohodnotně využívat i zahradu ve velmi prudkém svahu. Svažující se plochy mezi terasami se pak dají osázet třeba skalničkami, plazivými rostlinami nebo zakrslými stromky – kořeny rostlin plochu zpevní a zabrání vyplavování půdy při prudkých deštích. Taktéž je možné uvažovat o vybudování suchých zídek z kamení nebo speciálních tvárnic, popř. vystavění opěrných zdí, které jsou však již náročnější na finance.

Budování cesty ve svahu

Ve svahu je někdy potřeba vybudovat také cestu. Cesta se zpravidla vytváří zářezem do svahu. Vlastně jde o obdobu terasy, která je delší a užší. Vytěžená zemina se pak použije na rozšířená cesty tím směrem, kterým se pozemek svažuje. Díky vybudování cesty tak bude svažitý pozemek snadno přístupný i pro automobily.

Úpravy terénu v rovině

Jiný případ představují zahrady, které se nacházejí v naprosté rovině. Většině majitelů zahrad v rovině jejich zahrada plně postačuje taková jaká je, avšak náročnější majitelé mohou požadovat vytvoření** terénních úprav**, které jejich zahradu v rovině ozvláštní a vnesou do ní nové prvky. Jde většinou o terénní dominanty v podobě menších kopečků nebo oblých valů obvykle do tvaru písmene U. Díky těmto úpravám bude i zahrada v rovině působit více členitá, plastická a dynamická.

Odvodnění pozemku – drenážní práce

Na některých pozemcích bývá sklon k usazování vody, podmáčení terénu a vytváření louží. Takové pozemky jsou na první pohled nevhodné pro stavbu nebo pro zahradničení. Avšak díky promyšleným drenážím lze i pozemek s nadbytkem vody použít pro stavbu nebo pro pěstování okrasných a užitkových rostlin. Drenáže spočívají ve vytvoření rýh pro odtok nadbytečné vody. Pokud nechcete rýhy na pozemku ponechat otevřené. Je možné do nich vložit speciální plastová potrubí, které budou přebytečnou vodu odvádět do strouhy na hranici pozemku. Plastová potrubí se poté samozřejmě zasypou zeminou, takže nebude vůbec znát, že jsou na pozemku nějaké drenáže. Ubude však vody, podmáčení zmizí, při deštích nebudou stát na zahradě velké louže. Díky drenážním úpravám bude pozemek bez problémů využitelný jak pro stavbu rodinného domu nebo chaty, tak pro zahradnickou či pěstitelskou činnost.

Autodoprava materiálu na stavbu

Většina firem, které nabízejí výkopové práce, vlastní také nákladní automobil, nebo je schopna ho zajistit. Bez nákladního auta by to ostatně ani nešlo, protože je ze staveniště potřeba odvážet nadbytečnou hlušinu. Pokud firma, kterou jste si objednali na výkopy, nabízí také nákladní autodopravu materiálu na stavbu, vyplatí se toho využít. Budete totiž jednat s firmou, se kterou již máte zkušenosti.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8263 (extra-sluzby.cz#249)


Diskuze a zkušenosti

LADISLAV HORVAT | 24.04.2014 11:51
Re: Zemní a výkopové práce Břeclav ZDRAVIM VAS MAM PROVAS DOTAZ MAM PARTU A DEAME VIKOPOVKI RUCNI A UPRAVI TEREN S POZDRAVEM P HORVAT KONT 00421904547259


Přidat komentář