Svatební fotograf

Hledáte svatebního fotografa, ale netušíte, podle jakých kritérií si zvolit toho správného? Svatební den se nedá opakovat, proto se ve svém výběru nesmíte zmýlit. Poradíme vám, jak vybrat toho správného profesionála.

Pokud zvolíte špatného svatebního fotografa, nemůžete bohužel již vrátit svatební den, aby se vše přefotilo znovu. Obavy z tohoto výsledku zažívá spousta budoucích manželů, ovšem pokud nepodceníte přípravu, nemusí vás taková situace vůbec potkat. Čeho se vyvarovat a co naopak dodržovat, abyste si vybrali toho správného fotografa, který vám vytvoří snímky vašeho velkého dne dle vašeho přání?

Jak správně vybrat svatebního fotografa?

K výběru svatebního fotografa zohledněte několik kritérií. Ze všeho nejdůležitější je ovšem načasování. Mějte na paměti, že svatební fotografové mohou mít diář plný již rok dopředu, proto s výběrem neváhejte hned po zásnubách.

Vybírejte včas

Mějte na paměti, že v tomto případě nesmíte slevit ze svých nároků. Pokud si vyberete fotografa, podle kritérií, které vám představíme níže, nevzdejte se ho. Toto je důležitější než další doporučení, které si nyní přečtete. Pokud budete fotografa vybírat pozdě a on nebude mít ve svém diáři již čas, můžete se poté uchýlit k možnosti výběru jiného fotografa, u něhož už budete slevovat ze svých nároků. Toto rozhodnutí pak může vést k tomu, že s výslednou prací „náhradního“ fotografa nebudete spokojeni. Proto vybírejte svatebního fotografa včas.

Vybírejte podle fotografií

Nejspíše každý má alespoň mlhavou představu o podobě fotografií ze své svatby. Mají být klasické? Toužíte po těch, které mají vtip? Nebo se vám líbí moderní, na nichž si odborník vyhrál s počítačovými a grafickými efekty? Důležitá je ovšem především atmosféra snímků. Můžete zatoužit po vtipných fotografiích, ovšem ve špatném provedení mohou vyznít i velmi trapně. Proto, až si budete vybírat svatebního fotografa, se podívejte na jeho předchozí práce. Ta, která vás zaujme, může být i ve vašem albu. Pokud je fotograf již zkušený, většinou má svůj styl. Autorský podpis, kterým je typický a jeho snímky nepostrádají právě onen typický charakter.

Oslovte více fotografů

Můžete si udělat i tzv. zálohu. Více fotografů na vaší svatbě zajistí, že budete mít nejen větší výběr fotografií, ale také více profesionálům neuniknou zajímavé momenty z veselky, které by ve vašem albu neměly chybět. V nabídce agentur, které se specializují na fotografování, je mnohdy i více pracovníků. Pokud chystáte větší veselku nebo se váš velký den bude odehrávat na více lokalitách, je na místě uvažovat nad tím, že oslovíte více fotografů. Nechcete vydávat více peněz? Jde přeci o jediný den ve vašem životě, proto nešetřete tam, kde by vás následky mohly poté mrzet.

Nebojte se připlatit

Jak jsme již naznačili, šetření se v tomto případě nevyplatí. Nemyslíme tím nejen počet fotografů, ale i kvalitu. Samozřejmě i v tomto řemeslu platí, že kvalita je dražší než průměr či podprůměr. Ovšem svatební fotografie budou památkou na celý život. Budete nad nimi vzpomínat vy, vaše děti i vnoučata. Služby svatebního fotografa by neměly být tím, na čem byste měli šetřit. Raději proto střídmě uvažujte v jiných položkách svatby.

Co nabízí svatební fotograf?

Fotografické ateliéry dnes nabízí řadu služeb, které se zdaleka nevztahují pouze na jedno téma. Pokud budete mít dobrou zkušenost se svatebními fotografiemi, může onen samý profesionál zhotovit později i snímky vašeho právě narozeného miminka, různé rodinné akce či se s ním setkáte u dalších příležitostí. Proč někoho jiného, když jste spokojeni s dosavadními službami? Jaké služby tedy patří mezi ty, které fotografická studia často nabízí?

Svatební fotografie

Samozřejmě tato služba patří mezi základní nabídku každého svatebního fotografa. Jak se ale od sebe jednotlivé typy snímků liší, resp. jak se liší jejich cena? Záleží na nabídce daného ateliéru. Pestrost fotografií, které můžete získat, je dána především technickým vybavením fotografa. Čím více objektivů a jiného příslušenství si s sebou fotograf bude brát, tím může být cena vyšší. Díky moderní technice dnes ovšem můžete mít obrázky ze svatby, které oproti těm vašich rodičů vyčnívají dynamikou a nápaditostí. Dobrý fotograf zachytí svatebčany v pohybu, z velké perspektivy či vyfotí svatební dění i za špatných světelných podmínek.

Svatební alba

Obrázky ze svatby můžete mít v mnoha provedeních. Podle náhledů si je můžete nechat vyvolat, větší výběr vám v ateliéru jistě rádi poskytnou na médiu jako je Flash disk nebo CD. Abyste si ale nemuseli dělat starosti se zakládáním fotografií do alba, i toto fotoateliéry nabízejí. Jednak vám vhodně poskládají dané fotografie, ale navíc je opatří grafickými prvky** typickými pro vaši veselku**. Dnes máte díky technice ale mnohem více možností. Z vaší svatby může vzniknout fotokniha, která působí noblesnějším dojmem. Můžete si nechat zhotovit i** kalendář nebo plakáty**, které si vystavíte u vás doma. Samozřejmě se nabízí i zarámování těch nejkrásnějších fotografií.

Projekce

Dnes je technika již natolik vyspělá, že se na odpolední hostině můžete pobavit spolu se svatebčany nad obrázky z obřadu, který proběhl dopoledne. Fotograf během chvilky vybere nejzajímavější snímky, které pořídil na veselce a pomocí projektoru vám připomene momentky z vašeho velkého dne. Jedná se o velmi oblíbené zpestření svatebního dne.

Doplňkové služby

Fotografové dnes nabízejí řadu dalších služeb, které díky svým kontaktům v branži mohou zprostředkovat. Není výjimkou, že někteří mohou zařídit i hudebního dýdžeje, ohňostroj, domluvit pohoštění či dokonce prostor, kde se budete se svojí polovičkou brát. Jsou budoucí novomanželé, kteří netouží po klasické svatbě v kostele, na zámku, v parku či na jiném sice krásném, ale pro některé unylém místě. Proto fotograf může díky svým zkušenostem doporučit, jak tyto záležitosti řešili jiní.

Svatební videa

Mezi služby patří dnes standardně i natáčení svatebních videí. Audiovizuální zpracování tak jedinečného dne, jako je ten svatební, je dnes poměrně běžně žádaným produktem, který se nachází v portfoliu studií. Naštěstí existují malé a kvalitní kamery, které dovolují profesionálům se pohybovat po place tak, aby nepůsobili rušivě v atmosféře zábavy. Video umožňuje nejen věrněji uchovat památku na svatební den, ale také naskýtá možnost vytvořit překvapení pro novomanžele. Velmi oblíbenou variantou je totiž i natočení ankety mezi svatebčany, kteří často připojí své přání těm, kteří právě vstoupili do společného života.

Při výběru svatebního fotografa neponechejte nic náhodě. Nerozhodujte se na poslední chvíli, ale dejte si práci s tím, že budete vybírat profesionála tak dlouho, až objevíte toho, jehož práce se vám bude líbit na 100%. Mějte stále na paměti, že se jedná o jedinečný den, který se ovšem nebude opakovat. Proto si ho přeci nemůžete nechat zkazit tím, že z něj budete mít fotografie, které nebudou tak krásné jako okamžik, kdy jste spojili svůj život s partnerem svého srdce.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8275 (extra-sluzby.cz#266)


Přidat komentář