Filcky neboli muňky - jak je můžete získat a jak se jich zbavit?

Muňky neboli filcky se řadí mezi pohlavní choroby, které se v naprosté většině případů přenáší pohlavním stykem. Zbavení se muněk není těžké, jde jen o to vědět jak na to.

Co jsou filcky?

Tímto termínem se označuje napadení člověka cizopasníkem, který nese jméno veš muňka. Filcky jsou malinkatí broučci, kterým se nejlépe daří v pubickém ochlupení, v oblasti řitního otvoru, v podpaží, v obočí i ve vousech. V minulých letech byly filcky mnohem více rozšířeným jevem, však s pokročilou dobou, která s sebou nese i vyholování intimních partií u žen i u mužů se vyskytují výrazně méně a jejich výskyt je opravdu vzácný. Veš muňka je** bezkřídlý druh hmyzu**, který má oválně a krátké tělo a malou hlavičku. Samičky muňky žijí 3 až 4 týdny. Za tuto dobu snesou okolo 30ti vajíček. Z těchto za týden vylezou larvy a za další dva týdny se z nich stanou dospělé muňky. A cyklus se opakuje.

Příznaky a projevy filcek

Mezi hlavní příznaky a projevy filcek patří krev na spodním prádle. Dalšími příznaky je hnis, strupy a ekzémy. Naštěstí v posledních letech rapidně ubylo případů nakažení filckami, neboť dochází k úplnému vyholování stydké oblasti i podpaží u obou pohlaví.

Jak se projevují filcky?

Přesto, že jsou filcky díky vyholování stydké oblasti na ústupu, přesto se s nimi můžeme běžně setkat. Dospělá muňka je několik milimetrů dlouhý hmyz, který denně saje krev člověka a jakmile nemají k potravě přístup, vymírají během několika dní. Poté, co začne muňka sát krev, dochází ke svědění a na pokožce se může objevit i drobná vyrážka. To je zpravidla první příznak, jak zjistit, že se něco děje, že něco není s naším tělem v pořádku. Typické pro filcky jsou až několik centimetrů velké a namodralé skvrny na kůži. Tyto skvrny se objevují tam, kde muňky přežívají a kde sají. Nejčastěji se tak děje** ve stydké krajině, v podpaží, v řasách, obočí a u mužů navíc i ve vousech**. Ve vlasech se s muňkami nesetkáte. Ty jsou na ně příliš tenké a je pro ně nemožné se na nich udržet.

Jak se filcky přenáší?

Zdroje nákazy je téměř vždy pouze nakažený člověk. Pouze velmi ojediněle se filcky na člověka přenáší prádlem, ať už ložním, nebo ručníky či osuškami, sedátkem na toaletě nebo peřinami a jinými pokrývkami.

Je těžké se filcek zbavit?

Nákaza muňkami nepatří mezi nijak závažná onemocnění. Ve většině případů se obejdete bez návštěvy lékaře. Co budete muset navštívit, je lékárna, kde si zakoupíte volně prodejné přípravky určené pro léčbu zavšivení. Při odvšivování nezapomeňte šampon poskytnout i svému partnerovi nebo všem těm, kteří s Vámi přišli blíže do kontaktu. Jinak by hrozilo riziko, že se muněk nezbavíte, neboť je opět chytnete od partnera. Nezapomeňte dále vyprat ložní prádlo, i oblečení minimálně na 70 stupňů Celsia. Tato teplota postačí k likvidaci zárodků muněk.

Jak poznat muňku

Muňky se svým vzhledem podobají klíštěti. Vyznačují se malou hlavou, mají ploché, čtvercové tělo a silné nohy s drápy. Právě tyto drápy jim slouží k tomu, aby se pevně udržely na chlupech a nebylo snadné je setřást. Sameček muňky měří 1 mm a samička 1,5 mm. Samičky přežívají v ochlupení 3 až 4 týdny a za tuto dobu nakladou dvacet až třicet vajíček. Z těch se po sedmi dnech líhnou larvy, které jsou za zhruba dva týdny schopny rozmnožování. Onemocnění filckami se řadí mezi pohlavní choroby, protože v naprosté většině případů k přenosu dochází při pohlavním styku. O dalším možném zdroji, ovšem méně pravděpodobném, jsme již psali o několik odstavců výše.

Jsou muňky nápadné?

Muňky poznáte v ochlupení pouhým okem. Přesto, že mají milimetr až milimetr a půl, jsou velmi snadno rozpoznatelné. Stačí se zadívat na ochlupení intimních partií a všimnete si tmavě hnědých nebo žlutohnědých teček, které jsou přichyceny ke chlupu. Přesto, že muňky způsobují na pokožce člověka svědění, může se jednat o svědění mírné a je možné, že mu lidé nebudou věnovat pozornost.

Přípravky k likvidaci muněk

Pokud však člověk muňky odhalí, nesmí otálet a ihned koupit v lékárně nutné přípravky k jejich likvidaci. Onemocnění muňkami není nijak závažné a léčba je snadná. Pokud nevíte, jaké přípravky k likvidaci muněk nakoupit, navštivte svého lékaře, který Vám přípravky předepíše. Vzhledem k tomu, že je jich opravdu hodně volně prodejných v lékárnách, není návštěva lékaře nutná, pokud je Vám celá situace nepříjemná. Přípravky dokážou zničit nejen muňky, ale také jejich vajíčka, tudíž se zabrání rozmnožování. Jak se přípravek používá? Vždy postupujte dle návodu uvedeném v příbalovém letáku. Přípravek nanesete na ochlupení, v němž se muňky vyskytují, necháte jej působit zhruba 5 minut, přesná doba je uvedena v příbalovém letáku a poté opláchnete. Celé ošetření je důležité opakovat za 8 až 10 dnů.

Co dělat po likvidaci muněk?

Vše, co je, nebo může být muňkami napadené, je potřeba ošetřit speciálním přípravkem. Jedná se především o oděvy, ručníky, ložní prádlo, záchodové prkýnko, spací pytle, hřebeny a jiné pomůcky, které přišly nebo mohly přijít do styku s intimní partií. Přeléčit je nutné i všechny partnery, se kterými přišel nakažený do styku, ale také členy domácnosti a ostatní spolubydlící, aby se nemoc nepřenášela dál. Velmi důležitá je hygiena a zodpovědný výběr sexuálních partnerů.

Proč se vyholovat?

Díky vyholování jsou muňky na vymření. Vyholujte si genitálie i podpaží a předejdete tak možnosti nakazit se touto pohlavní chorobou, která není zrovna příjemná. V mnoha zemích světa se ještě mají muňky jako v ráji, neboť ne všude se ženy vyholují a dodržují hygienu. Na Západě se s nimi však setkáváme stále méně, neboť se zde lidé hromadně vyholují. Vyholování genitálií ohrožuje muňky, které jsou u nás už jen raritou. Pro příklad uvedeme Sydney, kde již od roku 2008 nebyl zaznamenán jeden jediný případ ženy, která by se přišla léčit s touto pohlavní chorobou. Jednou za dlouhý čas se objeví starší muž, který trendu vyholování nepodlehl, ovšem i u mužů jejich počet za posledních sto let klesl o celých 80 procent. Mezi mladými muži není tato nemoc vůbec známa. Holení pubického ochlupení vede jak u žen, tak i u mužů k totálnímu vymizení vší muněk. Tím, že se budou všichni vyholovat, hrozí totální vymření těchto nepříjemných parazitů.

Na závěr

Pokud jste se nakazili filckami, pak byste měli zvážit, zda se stýkáte se správným partnerem či partnery, pokud jste si jisti, že jste se nenakazili ze záchodového prkýnka, což je opravdu málo pravděpodobné. Filcky jsou pohlavní nemocí, která v nezúčastněných lidech vyvolává odpor a ne bezdůvodně. Představit si, že se Vám v intimním ochlupení producírují desítky vší, není lákavá představa. Dbejte na hygienu a volte správné partnery, které si pustíte k tělu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8293 (extra-sluzby.cz#262)


Diskuze a zkušenosti

Dr.nature | 31.01.2017 14:08
Doporučím hodně silný výluh z kopretiny řimbaby a pelyňku přírodní insekticid.

Anonymka | 21.06.2018 13:18
Je mi teprve 14, sexuálního partnera jsem nikdy neměla, ale mám bodovité kapky krve na spodním prádle, drobná vyrážka a jemné svědění na intimních partiích jsou opravdu nepříjemné a nevím jak to říct mamce. Bojím se že mám filcky, ale netuším jestli je to opravdové

Anonymka | 21.06.2018 13:19
Je mi teprve 14, sexuálního partnera jsem nikdy neměla, ale mám bodovité kapky krve na spodním prádle, drobná vyrážka a jemné svědění na intimních partiích jsou opravdu nepříjemné a nevím jak to říct mamce. Bojím se že mám filcky, ale netuším jestli je to opravdové


Přidat komentář