Oční optika - Brno

Lámete si hlavu s výběrem těch správných dioptrických brýlí? V kvalitní oční optice vám pomohou v rozhodování a sdělí vám všechny podstatné informace. Hledejte vždy takovou optiku, kde vám poradí a pomohou.

Jedním z pěti lidských smyslů je také zrak. Zrak je dálkový analyzátor, který nám umožňuje vnímat až 80 % informací z okolního světa. Díky zraku dokážeme ze svého okolí načerpat maximum informací za minimum času. Také z tohoto důvodu chápe mnoho lidí ztrátu zraku za horší než např. ztrátu sluchu. V současnosti je velká část populace zasažena refrakčními vadami, mezi které patří krátkozrakost a dalekozrakost. Myopie (krátkozrakost) a hypermetropie (dalekozrakost) jsou hlavní důvody proč navštívit očního lékaře a poté také oční optiku. Lékař vám předloží všechny možnosti, které se týkají nápravy refrakčních vad. Rozhodnout se můžete pro** nošení brýlí, kontaktních čoček** nebo pro laserovou operaci očí.

Refrakční vady

Refrakční vady jsou charakterizovány jako** oční vady**, pro které je typické snížené, nepřesné nebo** zamlžené vidění**. Mezi refrakční vady se řadí krátkozrakost (myopie), dalekozrakost (hypermetropie) a astigmatismus. Korigovat se mohou refrakční vady buď konzervativně, to znamená brýlemi nebo kontaktními čočkami, další možností je korekce refrakčních vad operativně – laserová operace očí.

Krátkozrakost (myopie)

Krátkozrakost, velmi rozšířená refrakční vada, postihuje až 30 % populace. Nejčastější dobou vzniku této refrakční vady je školní věk a dospělost. Krátkozrakost se vyznačuje špatným viděním do dálky. Dělit krátkozrakost můžeme na lehkou** ** (do 3 dioptrií), střední (do 7 dioptrií) a těžkou (nad 7 dioptrií). Pro korekci krátkozrakosti se užívá rozptylka, která přenese obraz zpátky na sítnici. Krátkozrakou osobu můžeme poznat podle častého mhouření očí. Rodiče a pedagogové by měli tomuto příznaku věnovat u dětí velkou pozornost. Dítě, které je krátkozraké, může ve škole působit jako nepozorné a neposlušné. A příčinou tohoto chování může být právě krátkozrakost. Součástí pediatrických prohlídek je také kontrola zraku dětí, která může případné problémy odhalit.

Dalekozrakost (hypermetropie)

Dalekozrakost nebo také hypermetropie se vyskytuje u menšího počtu obyvatel, než je tomu u krátkozrakosti. Dalekozrakost postihuje přibližně 10 % populace. Osoba s dalekozrakostí má mlhavé a nejasné vidění. U této refrakční vady je postiženo vidění do blízky. Korekce dalekozrakosti je pomocí spojky. Dělení dalekozrakosti je na lehký stupeň (do 3 dioptrií), střední (do 7 dioptrií) a vysoký (od 7 dioptrií). V případě, že se dalekozrakost nekoriguje, může způsobovat bolesti hlavy a únavu očí.

Astigmatismus

Astigmatismus je způsoben chybným nebo deformovaným zakřivením rohovky. Tato oční vada se vyskytuje asi u 10 % populace. Lidé s astigmatismem mají narušeno vidění jak na dálku, tak na blízku. Velkým rizikem pro vznik této refrakční vady jsou záněty a úrazy očí. Také se zjistilo, že jednou z příčin vzniku této refrakční vady může být alergie. Lidé trpící alergiemi si často třou očí a mechanickým působením může dojít k postižení rohovky a vzniku astigmatismu.

Oční optika – dioptrické brýle

Jak již bylo zmíněno výše, jednou z možností korekce refrakčních vad jsou dioptrické brýle. Po vyšetření u očního lékaře zjistíte, jak je na tom váš zrak a poté můžete navštívit oční optiku, kde vám pomohou se správným výběrem dioptrických brýlí právě pro vás.

Brýlová skla

Dnes můžete vybírat z velkého množství brýlových skel. Rozhodovat se můžete podle určitých kritérií. Při výběru brýlových skel se držíme svých požadavků a nároků na typ, cenu, užití a specializaci brýlových skel. Pro výrobu skel se užívají materiály jako sklo (silikát), plast nebo polykarbonát. Silikátová skla jsou tvrdá a velmi odolná proti poškrábaní. Rozhodnout se také můžete pro skla polykarbonátová, skla tak budou ztenčená a odolná proti rozbití. Pro plastová brýlová skla je charakteristická lehkost, nerozbitnost a odolnost proti oděru. Brýlová skla z plastu tak ocení např. osoby s vyšším počtem dioptrií. Tyto brýle jsou také bezpečné pro děti. Skla mohou být také opatřena antireflexní vrstvou. Tato vrstva se nachází na zadní straně skel a redukuje tak odlesky světel. Tyto skla jsou vhodná např. pro práci na počítači, v prostředí s umělým osvětlením, při focení nebo natáčení videokamerou. Antireflexní skla se také hodí k řízení auta. Další možností ve výběru jsou samozabarvovací skla. Tato skla budou čirá v místnosti a venku se automaticky zabarví. Tyto brýlová skla mohou ztmavnout až na úroveň klasických slunečních brýlí. Tímto se řeší problém osob s refrakčními vadami, zda za silného slunečního záření nosit brýle dioptrické nebo sluneční brýle.

Brýlové obroučky

Dioptrické brýle nejsou dnes pouze nutností k dobrému vidění, ale staly se také zajímavým doplňkem našeho vzhledu. V očních optikách máme dnes na výběr z velkého množství modelů brýlových obrouček. Současné brýlové obroučky mají dokonalou povrchovou úpravu, prodávají se v mnoha barevných odstínech. V oční optice si můžete vybrat ideální kombinaci skel a obrouček. Mezi další výhody moderních obrouček patří pevnost, tvrdost, pružnost a samozřejmostí je i zdravotní nezávadnost. Brýlové obroučky se skládají ze středu a stranic. Střed je složen ze dvou očnic a nosníku. Vybrat si můžete z několika typů brýlových obrouček. Jedním z nich jsou brýlové obroučky s očnicemi. Toto je klasický typ složen ze středu a páru stranic. Tento typ brýlí je vhodný pro svou pevnost a stálost. Dalším typem brýlových obrouček jsou brýlové obroučky jako polokruhy. Tyto obroučky jsou méně nápadné a mají nízkou hmotnost. Rozhodnout se můžete také pro brýlové obroučky bez očnic, které se skládají pouze z nosníku a dvou stranic. Výhodou tohoto typu je nízká hmotnost brýlí, nenápadnost a nerušené zorné pole.

Oční optika – Brno

Zjistili jste, že špatně vidíte do dálky nebo naopak do blízky a hledáte oční optiku, kde vám pomohou s výběrem správných brýlových skel a obrouček? Ve velkých městech jako je např. Brno, máte mnoho možností ve výběru té správné oční optiky. Zaměstnanci v kvalitní oční optice se budou vždy vyznačovat profesionálním přístupem, odborností a ochotou vše vám vysvětlit. Když narazíte na optiku, kde s vámi bude jednat neochotný prodavač, raději hned odejděte a začněte vybírat optiku novou. Investice do dioptrických brýlí jsou poměrně velké a tak při jejich výběru byste měli být seznámeni se všemi pozitivy a negativy jak brýlových skel, tak brýlových obrouček. Pak budete mít možnost vybrat si co nejlépe a později nebudete mít žádný důvod k tomu, abyste byli ze svého výběru nešťastní. Správně zvolené dioptrické brýle vás neomezují, dokonale padnou, nezpůsobují otlaky a vy se v nich cítíte velmi dobře a sebevědomě. Současné dioptrické brýle mohou velice dobře oživit celkový vzhled a stát se na vás dominantním prvkem. Tak neváhejte a vybírejte z velkého množství dioptrických brýlí. Na závěr je nutné dodat, že je také velmi důležité starat se o svůj zrak, dodržovat pravidla zrakové hygieny a chodit na pravidelné prohlídky.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8285 (extra-sluzby.cz#23)


Přidat komentář